Ako vznikla izraelská vlajka?

Ako vznikla izraelská vlajka?

Ako prvý s myšlienkou bielej a modrej ako izraelských národných farieb podľa všetkého prišiel rakúskožidovský básnik spisovateľ narodený v Čechách Ludwig August von Frankl v básni Civ‘ej ‘Erec Jehuda (Farby júdskej zeme), ktorú napísal roku 1864 po návšteve Jeruzalema. Spisovateľ Mordechaj ben Hilel ha-Kohen usporiadal roku 1884 oslavu na počet stých narodenín filantropa Moše Montefioreho. Neskôr o oslave napísal: “… po prvýkrát sme odhalili pred širokou verejnosťou naše národné farby, pretože mnohí ani nevedeli, že modrá a biela sú farbami nášho národa.”

Skica návrhu izraelskej vlajky od Theodora Herzla

Výber týchto farieb nebol náhodný a odkazoval na náboženskú tradíciu: modrá a biela sú farby židovského modlitebného plášťa, talitu.Ďalší vývoj izraelskej vlajky súvisel s nástupom sionizmu na konci 19. storočia. Jacob Askowith a jeho syn Charles navrhli „ vlajku Judey“. Po prvýkrát bola použitá 20. júla 1891 v hale B’nai Zion Educational Society v Bostone. Rovnako ako talit je vlajka biela s úzkymi modrými pruhmi pri okrajoch a v strede niesla starodávny šesťcípy Dávidov štít so slovami Makabee. Podobný variant vlajky používala židovská brigádna skupina britskej armády počas druhej svetovej vojny.Bola oficiálne vztýčená, keď Izrael vyhlásil nezávislosť 14. mája 1948.

Presný farebný odtieň vlajky nie je špecifikovaný izraelskými zákonmi, ani ho nedefinuje Izraelský štandardizačný inštitút, uprednostňuje sa však tmavomodrá. Svetlejšie odtiene modrej sa používali v skorších vlajkách a stále ich používajú niektoré izraelské organizácie, hovorí sa však, že svetlejšie farby na silnom izraelskom slnku ľahko vyblednú. Existuje aj konšpiračná teória, že modré pásy izraelskej vlajky znázorňujú Níl a Eufrat ako hranice „Eretz Isra’el“ – Židom zasľúbenej zeme.   Toto tvrdenie ako prvý spomenul Jásir Arafat, čím spustil lavínu odsúdenia izraelského územného expanzionizmu. Nikto neberie vážne tieto nezmysly vediac, že vlajka bola navrhnutá podľa farieb tradičného talitu.