Botlatókövek/stolpersteine v Tornali

Na pamiatku obetí holokaustu boli cez víkend v Tornali umiestnené ďalšie dve pamätné dlažobné kocky – Stolpersteine.

Sú medené kocky vsadené do dlažby.   pripomínajú obete nacizmu a fašizmu.  Po maďarsky botlatókövek, čiže kamene, o ktoré sa potkneš majú navždy pripomínť tých, ktorí po dlažbe chodili a umreli predčasne.

Tentoraz boli v Tornali (bývalé Šafárikovo na Gemeri) umiestnené dva pamätné kamene. Prvý z nich bol umiestnený na Mierovej ulici číslo 38, na mieste bývalej tornalskej synagógy. Je to kameň na pamiatku rabína Efraima Balajtiho, ktorý bol i židovským matrikárom. Druhý kameň bude pripomínať  riaditeľa a učiteľa Samuela Grosszmana. Umiestnený bol pred bývalou chlapčenskou židovskou školou. Spomienky sa zúčastnilo zhruba dvadsať účastníkov. Obe medené kocky mali byť pôvodne umiestnené ešte v októbri minulého roka, vzhľadom na epidemickú situáciu sa tak však mohlo stať až teraz. Za iniciatívou stojí občianske združenie Antikoplex.

Spomienka sa konala takmer na deň presne – 77 rokov po odchode deportačných vlakov z Tornale, ktoré odviezli asi 650 miestnych Židov do vyhladzovacích táborov, uviedol Zoltán Szászi, jeden z organizátorov akcie. Z deportovaných sa iba približne  tridsať sa vrátilo domov. „Je predsa na koho pamätať“, uzavrel Zoltán Szászi.