Židovský cintorín v obci Diviacka Nová Ves

Židovský cintorín v Diviackej Novej Vsi je v rámci regiónu najrozsiahlejší a relatívne najzachovalejší.

„Na hornú Nitru prichádzali Židia na prelome 18. a 19. storočia, pričom sa usadili hlavne v obciach. Predovšetkým si otvárali obchody, no vyhľadávali tiež dediny, kde boli veľkostatky a šľachta, ktorá im bola ochotná prenajímať pôdu. Tak to bolo aj v prípade Diviackej Novej Vsi, kde boli až tri kaštiele,” objasnil príchod Židov do tejto obce Erik Kližan, ktorý sa venuje regionálnej histórii.

Dedina bola centrom židovskej komunity z celej rudnianskej a vestenickej doliny, preto v nej zriadili aj cintorín. Kedysi bol ohradený kamenným múrom a jeho súčasťou bola aj márnica. Jej základy, ako aj stopy po oplotení a schodoch, sú viditeľné dodnes.

Náhrobky sú podľa Kližana „z mramoru, žuly a pieskovca. Majú tvar ihlanu, niektoré skromnejšie sú ako plochá tabuľa. Pochádzajú od kamenárov z Trenčína, Hlohohovca, Senice alebo Topoľčian. Sú rôzne zdobené, napríklad kresbami smutnej vŕby, dvoch spojených rúk, Dávidovej hviezdy a slnka.”

Nápisy na pomníkoch sú hlavne v hebrejčine, niektoré v nemčine a zopár v maďarčine. Aj preto mohli byť identifikované rodiny, ktorým patrili.

„Druhá svetová vojna priniesla Židom utrpenie. Z rudnianskej a vestenickej doliny boli odvlečení do pracovného tábora v Laskári. Tí, ktorí v ňom nezahynuli, sa už domov nevrátili, ale skončili v zahraničí. Oceňujem, že po rokoch sa našli nadšenci, ktorí chcú poslednému miestu odpočinku Židov vrátiť patričnú úctu,” dodal Kližan.

Zdroj: MY Horná Nitra

Zdroj Facebook

Zdroj Facebook

Zdroj Facebook

Odkazy a galérie: