Židovský cintorín v obci Runina

Obec runina leží v Národnom parku Poloniny v Bukovských vrchoch. Prvé písomné zmienky o nej pochádzajú z roku 1569 pod názvom Ronua.

Pri vstupe do obce Runina nájdu turisti kamenný monolit, židovský cintorín i flyšové vodopády. Pamiatky prinášajúce svedectvo aj o vojnových udalostiach, ktoré postihli a významne ovplyvnili tunajšiu oblasť. Bližšie k nej sa v lesnom poraste nachádza židovský cintorín, na ktorom sa zachovalo ešte 11 náhrobných kameňov.

Podľa slov starostu ich tu bolo viac. “Vidíme, že tento cintorín je navštevovaný, čoho dôkazom sú kamienky uložené na náhrobných kameňoch,” vysvetlil. Jedna z vecí, ktoré starostu trápia, je, že tento cintorín nie je označený smerovou tabuľou. “Ale dúfam, že v blízkej budúcnosti sa nám to podarí,” dodal s tým, že turisti ho takmer vždy nájdu vďaka panoramatickej mape nad obcou, kde sú vyznačené runinské vodopády flyšového pôvodu, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa cintorína. “Jedinečné sú tým, že v okolí sa podobné nenachádzajú,” vysvetlil Regula. Vysoké sú zhruba päť metrov.

runina04
runina01
runina03
runina02

Odkazy a galérie: