“Coronavirus Village” Tak nazvali židovskú štvrť v Antverpách

“Coronavirus Village” Tak nazvali židovskú štvrť v Antverpách

Belgický denník je pod paľbou kritiky pre karikatúru, ktorá označuje židovskú štvrť Antverp za „koronavírusovú dedinu“.
Kresba zo 7. augusta 2020 v denníku Le Soir umelca Pierra Krolla, ktorý už v minulosti čelil  obvineniam z antisemitizmu pre jeho karikatúry, znázorňuje turistický vyhliadkový autobus s názvom „Navštívte Antverpy“. Ortodoxný žid   bicykluje v bez rúška na tvári. Text karikatúry znie: „Po ZOO pôjdeme na prehliadku Coronavirus Village “. Joel Rubinfeld, prezident Belgickej ligy proti antisemitizmu, uviedol, že karikatúra opäť dokazuje, že Kroll sa vo svojich dielach doslova posadnuto venuje židovskej komunite. Karikatúra zo 7. augusta je „jemná v porovnaní s predchádzajúcimi karakatúrúrami Krolla“ dodal Rubinfeld. Medzi ne  patrí obraz luxusne oblečeného židovského  obchodníka s diamantmi, ktorý sa s ironickým úsmevom pozerá na chudobne oblečených ľudí pred daňovým úradom.
V rozhovore pre L’avenira v roku 2010 Kroll uviedol, že „nemôže byť obviňovaný z antisemitizmu“, pretože ním nie je, a má „veľa židovských priateľov“.
Ortodoxná židovská komunita v Antverpách zaznamenala menej ako 20 úmrtí na koronavírus, čím nepatrí medzi rekordérov v porovnaní s inými štvťami, ktoré vykazujú približne rovnaké čísla.