30 júl Dáma, ktorá bojovala za to, čo ani dnes nie je všade samozrejmosťou
Napriek vzrušujúcemu životu, v ktorom predsedala Komisii OSN pre postavenie žien, bojovala proti nacistom a založila izraelskú a medzinárodnú ženskú organizáciu Na’amat, ktorá je súčasťou ľavicového sionistického hnutia, bývalá poslankyňa Knesetu Tamar Eshel neočakávala veľkú hostinu na jej 101. narodeniny.
Eshel, najstaršia žijúca bývalá poslankyňa izraelského parlamentu, trávi dni v Jeruzaleme v domove seniorov Nofei Yerushalayim. Preto ju prekvapilo, keď ju v nedeľu navštívili predseda Knessetu Mickey Levy.
Levy ju nazval „zázračnou ženou v Knessete“.
“Váš prínos pre štát a boj za práva žien v Izraeli a na celom svete je neoceniteľný,” povedal.
“Nikdy som nechcela byť hrdinkou,” povedala Eshel.. “Je pre mňa dôležité všetkým povedať: – buďte tým, kým ste, a nie tým, kým chcú, aby ste boli.”
Ale potom, čo kvôli corona obmedzeniam oslávila svoje 100. narodeniny iba so svojou najužšou rodinou, stojednotka bola dvoma oslavami naraz.
Jej mimoriadny život bude súčasťou pripravovanej výstavy v múzeu Knessetu, ktorá má dokumentovať život bývalých zaujímavých poslancov.
Počas 2. svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásila do továrne vyrábajúcej guľometné nadstavby pre stíhačky a bola povýšená na vedúcu výrobnej linky,. Bola jedinou ženou na tejto technickej, „chlapskej“ pozícii.
Začiatkom roku 1943 sa prihlásila ako britská šoférka do armády v Škótsku. V auguste 1944 bola prevezená do Egypta. Pôvodne bola umiestnená s britskou vojenskou rozviedkou v Káhire, ale bola prepustená z pozície, keď sa stalo známym jej spojenie s Palestínou.
Po vojne Eshel odišla do Marseille a mala tam na starosti takzvané Aliyah D oddelenie, ktoré so sfalšovanými papiermi do Palestíny posielalo tých, ktorí prežili tábory smrti.
Po pláne rozdelenia sa vrátila do Palestíny a stala sa dôstojníčkou organizácie Hagana. Tá chránila židovské organizácie na území vtedajšej Palestíny. Neskôr pracovala na ministerstve zahraničných vecí, mala na starosti vznik Mossadu.
Po niekoľkých rokoch práce v ženských organizáciách bola v roku 1974 zvolená za predsedníčku Rady pracujúcich žien Izraela.
Eshel bola známa ako „bojovníčka za ženy“. Medzi jej mnohé úspechy patrí predsedníctvo výboru pre riešenie problémov týraných žien. Presadila zriadenie výboru pre reformu pri riešení prípadov znásilnenia a založila ženské hnutie Na’amat.
Tiež lobovala za zmenu postoja izraelskej polície k domácemu násiliu a za zmenu zákona o potratoch.