Grigorij Frid/Denník Anny Frankovej/Monodráma v 21. scénach

Libreto                          Grigorij Frid podľa Denníka Anny Frankovej

Český preklad              Petr Štědroň

Termín uvedenia v SND

Predstavenie s divákmi                         10. 5. 2021 o 19.00hod.

Trvanie

45 min. bez prestávky

Miesto konania

Štúdio Činohry SND

Inscenačný tím

Dramaturgia a réžia              Marek Mokoš

Scénografia                            Barbora Šajgalíková

Choreografia                          Nikoleta Rafaelisová

Hudobné naštudovanie/Dirignet          Ondrej Olos  

V úlohe Anny Frankovej v alternáciách účinkujú členky Operného štúdia SND

 Jana Vondrů 

Klavír

Andrea Bálešová

Spoluúčinkuje

Margaux Bortoluzzi (členka Baletu SND)

Obsah

Mono-opera je založená na vybraných pasážach z denníka Anny Frankovej. V skrátenej podobe rozpráva príbeh jej osudu počnúc jej narodeninami 12. 6. 1942 cez príhody v škole, predvolanie na gestapo, hľadanie úkrytu, dennodenné stretávanie sa s ďalšími ukrytými ľuďmi, prvú lásku až po raziu gestapa a odvlečenie Anny do koncentračného tábora. 

Anotácia

Súčasná kultúrno-politická situácia nás opäť núti zamýšľať sa spolu s mladou generáciou, aké je nesmierne dôležité poznať históriu druhej svetovej vojny. Extrémizmus, násilie, netolerancia k  ľuďom rôznych etník a mnohé podprahové ideológie, ktoré opäť žijú medzi nami, sú motiváciou, aby sme hovorili o hrôzach tohto obdobia a o ich následkoch.

Koncom januára 2020 uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Tragické príbehy druhej svetovej vojny a holokaustu inšpirovali vznik mnohých diel, jedným z nich je aj monodráma Denník Anny Frankovej, vrcholný opus Grigorija Frida, významného ruského skladateľa a maliara židovského pôvodu. Opera SND spolu s Operným štúdiom SND prezentuje toto dielo ako edukačný projekt pre školy. Súčasťou projektu je spolupráca s vydavateľstvom Slovart, ktoré vydáva novú komiksovú verziu príbehu Anny Frankovej.

Projekt vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva na Slovensku, Veľvyslanectvom Izraela na Slovensku, Goetheho inštitútom Bratislava, Vydavateľstvom Slovart a Nadáciou Milana Šimečku.

Donor Operného štúdia SND

Národná banka Slovenska

INFO o pandemických opatreniach 

Každý účastník sa musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigenového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín; táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov

V prípade, že táto vyhláška uvádza podmienku negatívneho výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19, je ho možné nahradiť potvrdeniami o nasledovných skutočnostiach: a) osoba bola zaočkovaná druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, b) osoba bola zaočkovaná prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne, c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID[1]19, d) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, e) ide o osobu do 10 rokov veku.

link – lístky 

https://snd.sk/predstavenie/13185/dennik-anny-frankovej/2021-05-10/19-00