Máte dosť nápadov na chanukové darčeky?

Máte dosť nápadov na chanukové darčeky?

Skúste najprv nazrieť do ponuky najväčšieho e-shopu s judaikami a inými “židovinami” 🙂




1. Ben Gurion. Otec moderného Izraela

Autorka: Anita Shapira

David Ben Gurion patrí medzi najvýznamnejších politikov 20. storočia. Zaslúžil sa o vznik štátu Izrael a mnohé jeho činy a rozhodnutia dodnes vyvolávajú vášnivé diskusie. Významnej izraelskej historičke Anite Shapire sa podarilo štátnikovi dostať pod kožu a vďaka dlhoročnému výskumu a jedinečnej práci s archívnymi materiálmi vyrozprávala jeho príbeh nanovo. Prináša pohľad na lídra a vizionára, ale aj manžela a otca rodiny. Autorka nezabúda ani na Ben Gurionových oponentov, a ponúka tak čitateľom komplexný obraz človeka a jeho doby.

2. Knihovníčka z Auschwitzu

Autor: Antonio G. Iturbe

V jednom z najtemnejších období v histórii ľudstva sa zrodil jedinečný príbeh mladého dievčaťa z Prahy, ktoré prejavilo obrovskú odvahu, keď sa rozhodlo vlastným životom chrániť cenné židovské knihy priamo v jednom z najbrutálnejších koncentračných táborov.

Písal sa rok 1939, keď Ditu Krausovú s rodinou zajali nacisti a uväznili ich najprv v Terezíne a neskôr v koncentračnom tábore Auschwitz. Dita sa zo všetkých síl snažila prispôsobiť svojmu novému životu v brutálnych podmienkach a dokonca aj uprostred všetkých hrôz prejavovala neskonalú ľudskú silu a húževnatosť. Aj preto ju židovský vodca Fredy Hirsch požiadal, aby u seba uschovala vzácne knižné zväzky, ktoré sa väzňom podarilo prepašovať do tábora. Dita sa tejto úlohy chopila celým svojím srdcom a stala sa tajnou knihovníčkou Auschwitzu. Dnes je len ťažko uveriteľné, že vďaka štrnásťročnému dievčaťu existovala v tábore plnom krutostí maličká tajná knižnica, ktorá obsahovala len osem zväzkov kníh. Napriek všetkému však dokázala zapáliť plameň vedomia a nádeje v dušiach tých najmenších a najzraniteľnejších – detí uväznených v Auschwitzi.

3. Čo Dante nevidel

Autor: Alfréd Wetzler (pseudonymom Jozef Lánik)

Vo vydavateľstve MilaniuM vychádza nové (opravené) vydanie autobiografického románu Alfréda Wetzlera ČO DANTE NEVIDEL ako 1. zväzok novej edície PAMÄTAJ. V knihe bude publikovaný doslov A. Matušku (z 1. vydania v r. 1964) a nový doslov historika I. Kamenca. Vydavateľ do knihy zaradil aj Správu Wetzlera a Vrbu (preložená pre Dokumentačné stredisko holokaustu, vyjde po prvý raz v slovenčine). Súčasťou knihy bude i štúdia Osudy jedné zprávy českého historika M. Kárného a prológ k Správe Wetzlera a Vrbu od britského historika sira M. Gilberta. Knihu dopĺňajú umelecké fotografie R. Kostova a dokumenty z archívu A. Wetzlera.