PRÍDE DO IZRAELA DRUHÁ VLNA? | Židia na Slovensku
44
post-template-default,single,single-post,postid-44,single-format-standard,bridge-core-1.0,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

PRÍDE DO IZRAELA DRUHÁ VLNA?

PRÍDE DO IZRAELA DRUHÁ VLNA?

Izraelská vláda v pondelok (6.7.) opäť zaviedla niekoľko reštriktívnych opatrení v dôsledku prudkého nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom. Rozhodla sa okamžite zatvoriť bary, nočné kluby, telocvične a sály pre podujatia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na izraelský rozhlas.

Premiér Benjamin Netanjahu na mimoriadnom zasadnutí kabinetu uviedol, že Izrael musí zvrátiť priebeh koronakrízy, aby sa predišlo rozsiahlejším obmedzeniam, ktoré by mohli ochromiť ekonomiku. Okrem okamžitého opätovného zatvorenia barov, nočných klubov, telocviční, ako aj sál pre podujatia a kultúrne akcie sa podľa nového nariadenia môže v reštauráciách zhromaždiť maximálne 20 ľudí v interiéri a 30 vo vonkajších priestoroch.

V synagógach sa maximálny počet veriacich zníži na 19 a autobusy budú môcť prepraviť maximálne len 20 cestujúcich. V Izraeli potvrdili už viac ako 30.000 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Nákaze podľahlo v krajine 332 ľudí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok vyhlásil, že Izrael bude v boji proti pandémii nového koronavírusu spolupracovať so Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Informovala o tom agentúra AFP.

“Pôjde o spoluprácu v tých oblastiach výskumu, vývoja a technológií, ktoré prispejú k zvýšeniu ochrany zdravia v celej oblasti,” uviedol vo vyhlásení Netanjahu bez toho, aby konkretizoval, o akú formu spolupráce pôjde. Dodal len, že dohoda o spolupráci medzi oboma krajinami “je výsledkom rozsiahlych a intenzívnych kontaktov”, ku ktorým medzi Izraelom a SAE v posledných mesiacoch došlo.

Arabské krajiny okrem Jordánska a Egypta nemajú s Izraelom nadviazané diplomatické styky, avšak v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu so židovským štátom z obáv pred Iránom, ktorý Izrael pokladá za svojho úhlavného nepriateľa.